Zachęta 30, 26-650 Przytyk
(48) 618 00 83 /

Aktualności

Informacje parafialne

Programy Telewizji Publicznej na
  SOBOTA, 16 MAJA   „STUDIO RABAN” godz. 9.00 Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II redakcja „Studia Raban” przygotowała odcinek specjalny, którego gościem będzie Prymas Polski, arcybiskup Grzegorz Polak. W programie zapytamy młodych ludzi, jak wspominają ... więcej

Galeria

Porządek Mszy świętych

Niedziela i Święta: 07:00, 09:00, 11:30, 16:00
Święta zniesione: 07:00, 09:00, 17:00
Dni powszednie: 07:00
(maj, czerwiec, październik: 7:00 i 18:00)
Środa: 7:00, 18:00
Nabożeństwa majowe i różańcowe: 17.30
Nabożeństwo czerwcowe: po Mszy świętej o godz. 18.00 
Sakrament pokuty

Codziennie - 15 min. przed Mszą św.

Ogłoszenia parafialne

31 maja 2020 roku 2020-05-30

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

31 MAJA 2020 ROKU

L. dz. 423/20                                                                       Radom, 29 maja 2020 r.

Dekret

odwołania dyspensy

„Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła (Ecclesia de Eucharistia, 1) – uczył nas Św. Jan Paweł II. Ofiara eucharystyczna jest bowiem „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego” (LG,11). Tak brzmi niezmienne nauczanie Kościoła.

Uwzględniając aktualne decyzje władz państwowych, stosownie do wskazań Przewodniczącego Konferencji Episkopatu zawartych w Komunikacie z dnia 27 maja 2020 roku – odwołuję dyspensę dotyczącą zwolnienia z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej.

Udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej jest wyrazem naszej wdzięczności wobec Jezusa Chrystusa za całe dzieło zbawienia świata. Jest także wyznaniem naszej wiary i wierności Chrystusowi.

Drodzy Siostry i Bracia! Do uroczystości Trójcy Świętej, do 7 czerwca trwa okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zapraszam do tego ważnego wyznania wiary i wierności Chrystusowi przez wypełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

Drodzy Rodzice! Pomóżmy dzieciom i młodzieży w wypełnieniu obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych Duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale.

W tym czasie doświadczenia prawdy mówiącej o tym, że człowiek nie jest wszechmocny – konieczne jest nasze pogłębienie wiary i kontaktu z Chrystusem, który żyje i czeka na każdego z nas.

Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim na drodze wyznawania wiary i realizowania odnowy duchowej.

X Henryk Tomasik

Biskup Radomski

Ks. Marek Fituch

Wicekanclerz Kurii

 

Dzisiaj ostatni dzień maja. O godz. 15.30 ostatnie nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.

 

Od jutra nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Po Mszy świętej wieczornej modlimy się Litanią do Najświętszego Serca Jezusowego.

 

W pierwszy czwartek miesiąca od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym dniu nabożeństwo czerwcowe będzie poprzedzać bezpośrednio Mszę świętą. O 18.00 Msza święta o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz w intencji kapłanów.

 

Dzisiaj - Niedziela Zesłania Ducha Świętego, a za tydzień – Niedziela Trójcy Świętej, która kończy okres spowiedzi wielkanocnej. W tym tygodniu jest pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano od godz. 6.30 i po południu od godz. 17.00. W pierwszy piątek miesiąca możliwa będzie Komunia święta chorych. Prosimy o zgłaszanie chorych.

 

W piątek o godz. 19.00 spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas.

 

W sobotę rozpoczniemy nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca. Od 19.30 Różaniec święty i adoracja Najświętszego Sakramentu, a o 20.30 Msza święta wynagradzająca za bluźnierstwa przeciwko Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

 

W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00 spotkanie członków Kółek Żywego Różańca.

 

Apostolat „Złota Róża” zaprasza do włączenia się w Jerycho Różańcowe w intencjach Kościoła Świętego, kapłanów oraz o nawrócenie grzeszników i ustanie pandemii Koronawirusa. Jerycho rozpoczyna się w czwartek, 4 czerwca o godz. 12.00 w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana i zakończy w piątek o godz. 12.00. Tradycyjnie włączamy się w Jerycho przez odmówienie dowolnej części Różańca świętego w wybranym przez siebie czasu, dołączając do tego wyrzeczenia i uczynki miłosierdzia.

 

Tegoroczna Procesja Bożego Ciała będzie przebiegać też w sposób szczególny. Będzie polegać na czterokrotnym przejściu wokół kościoła; za każdym razem zatrzymamy się przy ołtarzu usytuowanym przed głównym wejściem do kościoła i tutaj będziemy będą kolejne stacje z błogosławieństwem dla całej Parafii. Trzeba pamiętać, że poza kościołem nie możemy organizować zgromadzeń dla ponad 150 osób.  Zapraszam jednak do włączania się w naszą modlitwę podczas procesji, zachowując odpowiedni dystans.

 

Do zawarcia małżeństwa przygotowują się: Żaneta Paulina Kosiec z Parafii Przytyk i Karol Krawczyk z Parafii Wolanów oraz Monika Jeżak z Parafii Przytyk i Michał Kot z Parafii pw. Św. Jadwigi w Radomiu.

 

Dzisiejsza taca przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Bardzo dziękuję za wszelkie ofiary składane na tacę, przekazywane indywidualnie i wpłacane na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca i tacę przeznaczymy na cele gospodarcze parafii.

 

„Gość Niedzielny”.

 

 

24 maja 2020 roku 2020-05-23

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

24 MAJA 2020 ROKU

 

Nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny codziennie o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 15.30. Z nabożeństwami majowymi łączymy w tym tygodniu nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego.

 

Za tydzień będzie Niedziela Zesłania Ducha Świętego, a 7 czerwca – Niedziela Trójcy Świętej, która kończy okres spowiedzi wielkanocnej.

 

W przyszłym tygodniu będziemy w Parafii przeżywać Rocznicę Pierwszej Komunii świętej. W tym celu będzie odprawiona dodatkowa Msza święta o godz. 10.15. Na tę Mszę świętą zapraszamy tylko najbliższych dzieci przeżywających rocznicę. Spowiedź święta dla dzieci i ich rodzin będzie w piątek od godz. 16.45.

 

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie Panu

W najbliższą sobotę, 30 maja, o godzinie 10.00, w katedrze radomskiej,
5 diakonów naszego seminarium przyjmie święcenia kapłańskie. Dziękujemy Bogu za dar nowych kapłanów dla naszej diecezji. Szczególną okazją do modlitwy o powołania kapłańskie jest Niedziela Dobrego Pasterza. W tym roku wypadła ona 3 maja i z powodu epidemii nie miała charakteru do jakiego przywykliśmy. Alumni nie pojechali, jak co roku, do poszczególnych parafii, aby dzielić się darem powołania. Również taca seminaryjna, tradycyjnie przeznaczona w tym dniu na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego, została przesunięta na późniejszy termin. Święcenia kapłańskie i Msze Święte prymicyjne przypominają nam o potrzebie modlitwy i wspierania kapłanów i kandydatów do kapłaństwa. Wyrazem tej troski będzie taca z najbliższej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, 31 maja, przeznaczona na nasze Wyższe Seminarium Duchowne. Już dzisiaj dziękujemy za przekazywane ofiary, i zapewniamy o modlitwie za naszych dobrodziejów.

Ks. Jarosław Wojtkun

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego

W Radomiu

 

 

Do zawarcia małżeństwa przygotowują się: Klaudia Michalak i Mateusz Mizerski, oboje z Parafii Przytyk oraz Żaneta Pauli Kosiec z Parafii Przytyk i Karol Krawczyk z Parafii Wolanów.

 

Bardzo dziękuję za wszelkie ofiary składane na tacę, przekazywane indywidualnie i wpłacane na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

„Gość Niedzielny”.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy zmarłego Jana Walasika.

 

17 maja 2020 roku 2020-05-16

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

17 MAJA 2020 ROKU

Nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny codziennie o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 15.30.

 

Jutro jest dzień 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji z inicjatywy Grup Złotej Róży, których św. Jan Paweł II jest patronem, o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta, w której będziemy polecali sprawy Kościoła świętego, będziemy modlili się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Po Mszy świętej rozpocznie się czas adoracji Najświętszego Sakramentu, który potrwa do godz. 18.00 i w tę adorację będzie też wpisane nabożeństwo majowe.

 

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio wyemitują w poniedziałek, 18 maja br., o godzinie 18:00, widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. Koncert, został podzielony na części, które odnoszą się do wyzwań stawianych nam przez Ewangelię, a które były jednocześnie częstym tematem papieskiego przepowiadania. Wezwanie do pokoju, jedności, dialogu religijnego, solidarności i świętości życia. Widowisko zostało zrealizowane na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Ze względu na wciąż aktualne ograniczenia związane z pandemią, nagrania dokonano bez udziału publiczności, a występy części artystów zostały zarejestrowane w ich domach. Serdecznie zachęcamy do oglądania. Na naszej stronie internetowej są przedstawione wszystkie propozycje Telewizji Publicznej na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

 

Przez najbliższe trzy dni będziemy modlili się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. I tak:
w poniedziałek, godz. 18.00 - Msza w okresie zasiewów, we wtorek, godz. 18.00 – Msza o uświęcenie pracy ludzkiej, a w środę, godz. 18.00 – Msza za głodujących.

 

W piątek jest 22 dzień maja. 22 maja to liturgiczne wspomnienie św. Rity z Casia. Podczas Mszy świętej o godz. 18.00, jak co miesiąc, będziemy modlili się o pojednanie w naszych rodzinach, w naszym sąsiedztwie, w naszej Parafii oraz o dar potomstwa dla tych rodzin, które tego pragną, a mają na tej drodze różne trudności, a także w intencjach zgłoszonych do puszki. Do nabożeństwa majowego dołączymy też modlitwę do św. Rity.

 

Od piątku w nabożeństwo majowe wpisujemy Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego.

 

W przyszłą niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Później będzie Niedziela Zesłania Ducha Świętego, a 7 czerwca – Niedziela Trójcy Świętej, która kończy okres spowiedzi wielkanocnej.

 

Do zawarcia małżeństwa przygotowują się: Klaudia Michalak i Mateusz Mizerski, oboje z Parafii Przytyk.

 

Bardzo dziękuję za wszelkie wpłaty na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

„Gość Niedzielny”.

10 maja 2020 roku 2020-05-10

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

10 MAJA 2020 ROKU

 

 

Nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny codziennie o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 15.30.

 

W drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 Msza święta o Duchu Świętym. Choć nie odbywa się sformalizowane przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania warto, aby kandydaci do przyjęcia tego sakramentu nie zapominali o dorastaniu do darów, które otrzymają. Msza święta o Duchu Świętym dla każdego z nas powinna być okazją wypraszania darów Ducha Świętego na różne okazje naszego życia: egzaminy, wybór drogi życiowej, trudne wyzwania itp.

 

W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Czcicieli Świętego Michała Archanioła.

 

„Czcigodni Księża,

Drodzy Bracia i Siostry 

Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby czwartek 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa.

Do modlitwy w podanej intencji włączą się również - zgodnie z własną wiarą i tradycją - przedstawiciele rożnych religii, aby w ten sposób zjednoczyć całą ludzkość we wspólnym błaganiu o ustanie pandemii i przezwyciężenie jej konsekwencji.

Zapraszam serdecznie do podjęcia wyżej wymienionej inicjatywy.

XHenryk Tomasik

Biskup Radomski

 

Do 7 czerwca trwa okres wielkanocny, z którym jest związany obowiązek przystąpienia do Spowiedzi świętej i Komunii świętej. W naszej Parafii  codziennie przed Mszą świętą o godz. 7.00 można skorzystać ze Sakramentu Pokuty.

 

Najbliższy dzień skupienia dla narzeczonych w sanktuariach maryjnych Diecezji Radomskiej odbędzie się w II sobotę czerwca, tj. 13 czerwca 2020 roku.

 

 

Bardzo dziękuję za wszelkie wpłaty na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

„Gość Niedzielny”

3 maja 2020 roku 2020-05-03

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

3 MAJA 2020 ROKU

Nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny codziennie o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 15.30.


Jutro wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Naszym Strażakom i Strażaczkom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przytyka i Sukowa składamy serdeczne życzenia.

 

W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00 Msza święta o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, w którą będzie wpisane nabożeństwo majowe.

 

W piątek – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązują przepisy o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 

Nie wiadomo, czy będzie można w tym roku zorganizować procesję Bożego Ciała. Gdyby to udało się, to proszę o przygotowanie ołtarzy mieszkańców: 1) Przytyka, Piaski; 2) Podgajka Wschodniego; 3) Sukowa; 4) Przytyka, Rynek. W tym roku planujemy procesję przez Podgajek Wschodni w kierunku Zameczka.

 

„Drodzy Siostry i Bracia

Chrześcijaństwo – to przede wszystkim Jezus Chrystus ze swoją Męką, Krzyżem, Śmiercią i Zmartwychwstaniem. Te zbawcze wydarzenia ukazują prawdę o Bożym Miłosierdziu i nadziei nowego życia. Prawdziwy chrześcijanin przyjmuje te prawdy z wiarą i wdzięcznością. Bardzo ważnym znakiem tej wiary i wdzięczności wobec Pana Boga jest troska o pogłębienie naszej relacji z Panem Bogiem. Przez modlitwę i życie sakramentalne ożywiamy i pogłębiamy naszą wiarę i miłość. Naturalną formą podtrzymywania życia fizycznego jest oddychanie i przyjmowanie pokarmów. Znakiem troski o nasze życie duchowe jest przystępowanie do Sakramentu Pokuty i udział w Eucharystii.

To właśnie dlatego II Przykazanie Kościelne przypomina nam: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty”. Natomiast III Przykazanie Kościelne mówi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”.

Drodzy Siostry i Bracia! Okres Wielkanocny trwa. Zapraszam do wyznania wiary i wierności Chrystusowi przez wypełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych Duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale. W tym czasie doświadczenia prawdy mówiącej o tym, że człowiek nie jest wszechmocny – konieczne jest nasze pogłębienie wiary i kontaktu z Chrystusem, który żyje i czeka na każdego z nas.

Niech Pan Bóg błogosławi nas na drodze wyznawania wiary i realizowania odnowy duchowej.

X Henryk Tomasik

 

 

Bardzo dziękuję za wszelkie wpłaty na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

Do zawarcia małżeństwa przygotowują się Marcin Walczak z Przytyka i Beata Juźwik z Parafii Borkowice.

26 kwietnia 2020 roku 2020-04-25

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

26 KWIETNIA 2020 ROKU

 

W tym tygodniu rozpoczynamy maj. Od piątku nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. W piątek nabożeństwo majowe o godz. 17.30, a w sobotę i w niedzielę o godz. 15.30.


W tym roku Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wyjątkowo w dniu 2 maja. Jest to też dzień naszego Odpustu parafialnego. W związku z tym Msze święte będą w porządku niedzielnym o godz. 7.00, 9.00, 11.30, 16.00.

 

W pierwszy piątek miesiąca spowiedź święta rano od godz. 6.30 i po południu od godz. 17.00.

 

Bardzo dziękuję za wszelkie wpłaty na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

Do zawarcia małżeństwa przygotowują się Marcin Walczak z Przytyka i Beata Juźwik z Parafii Borkowice.

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy zmarłą Mariannę Chłopecką, a we wtorek o godz. 15.00 będzie pogrzeb zmarłego Radosława Wołowca.

 

 

19 kwietnia 2020 roku 2020-04-18

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

19 KWIETNIA 2020 ROKU

 

Od jutra zmieniają się zasady dotyczące stanu epidemicznego. We Mszy świętej i innych celebracjach religijnych (np. w pogrzebie)  będzie mogła uczestniczyć jedna osoba na 15 m2. Nasz kościół ma ponad 500 m2 powierzchni użytkowej, co daje nam 34 osoby. Niestety co do niedzielnej Mszy świętej jest to jeszcze znaczne ograniczenie, natomiast wydaje się, że w dni powszednie spokojnie będziemy spełniali te wymagania. Od czwartku obowiązuje w przestrzeni publicznej korzystanie z masek zasłaniających usta i nos.

 

W środę 22 kwietnia: O godz. 18.00 Msza święta ku czci świętej Rity o pojednanie w naszych rodzinach, w naszym sąsiedztwie, w naszej Parafii, a także o dar potomstwa dla rodzin, które na tej drodze mają różne trudności. W tym czasie prosimy w sposób szczególny o wyzwolenie z zagrożenia epidemicznego. Modlimy się też w intencjach zgłoszonych do puszki.

 

W minionym tygodniu odbyły się szerokie konsultacje dotyczące Pierwszej Komunii świętej. Ostatecznie Pierwsza Komunia święta zostaje przeniesiona na dzień 20 września 2020 roku.

 

Ofiary na kościół prosimy składać do koszyka, który znajduje się przy wejściu do kościoła lub na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

 

W tym tygodniu zmarł Konrad Korgul. Pogrzeb jest planowany na środę, na godz. 12.00.

 

12 kwietnia 2020 roku 2020-04-11

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

12 KWIETNIA 2020 ROKU

 

Wielki Tydzień w tym roku zapisze się w naszej pamięci bardzo dobrze. Do tak niezwykłych okoliczności zagrożenia epidemicznego dołączyło się szczególne przeżycie w naszej Parafii: ostanie pożegnanie Księdza Prałata Kazimierza Markowkiego. Ksiądz Prałat przez prawie 38 lat wypełniał swoje powołanie kapłańskie w Parafii Przytyk i tutaj pragnął zostać pochowany. Jego grób znajduje się przy krzyżu na nowym cmentarzu. Zachęcam do odwiedzania tego grobu. Dzięki życzliwości Urzędu Gminy Przytyk cały pogrzeb był transmitowany na żywo, a teraz jest dostępne nagranie na stronie facebookowej Urzędu Gminy. W tym tygodniu będziemy modlili się za Księdza Prałata jutro i w niedzielę o godz. 7.00. Jak tylko będzie to możliwe, zorganizujemy Mszę świętą dziękczynną za życie i posługę Księdza Prałata Kazimiera Markowskiego w naszej Parafii. Przed Świętami Bożego Narodzenia planujemy też Msze świętą gregoriańską w intencji zmarłego Księdza Prałata.

 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali przy organizacji Pogrzebu Księdza Prałata, a następnie całego Triduum Paschalnego. Słowa wdzięczności kieruję do s. Marty i wszystkich Sióstr Michalitek, Pani Danuty Skomorowskiej, Pana Arkadiusza Badowskiego – naszego organisty, pana Marka Cibora, a także pań Joanny Masiulaniec i Marianny Jasińskiej.

 

Cały tydzień w Oktawie Zmartwychwstania Pańskiego ma charakter świąteczny. W związku z tym w najbliższy piątek nie obowiązują przepisy o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 

Jutro Msze święte w porządku niedzielnym.

 

W czwartek o godz. 18.00 Msza święta o Duchu Świętym.

 

Wszystkie ograniczenia związane ze stanem epidemicznym trwają. Przypominam, że we Mszy świętej i innych celebracjach religijnych (np. w pogrzebie)  może uczestniczyć pięć osób. Od czwartku w przestrzeni publicznej należy korzystać z masek zasłaniających usta i nos.

 

Ofiary na kościół prosimy składać do koszyka, który znajduje się przy wejściu do kościoła lub na bankowe konto parafii: 80 9115 0002 0071 0700 5483 0001 lub  61 9117 1010 0060 6311 200 0010. Numery kont znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

„Gość Niedzielny”

 

W tym tygodniu pożegnaliśmy także zmarłą Katarzynę Witczak.

5 kwietnia 2020 roku 2020-04-04

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

5 KWIETNIA 2020 ROKU

 

Zachęcamy do spowiedzi wielkanocnej. Spowiadamy każdego dnia rano przed Mszą świętą, a w razie potrzeby i po Mszy świętej. W środę spowiedź także po południu od 17.30. Będziemy spowiadali także przed liturgią w kolejnych dniach Triduum Paschalnego.

 

TRIDUUM PASCHALNE

1.                 Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum” (Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 19 marca 2020 roku, Prot. nr 153/20).

2.                 Wielki Piątek. Liturgia Meki Pańskiej o godz. 18.00. „W Wielki Piątek, w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne, Biskup/ proboszcz celebruje Liturgię Męki Pańskiej. W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia” (Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 19 marca 2020 roku, Prot. nr 153/20). Podczas adoracji Krzyża nie ma ucałowania. Stosujemy tylko przyklęknięcie lub głęboki ukłon. Na zakończenie Liturgii przenosimy Najświętszy Sakrament do skromnie urządzonego Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu możliwa do godz. 22.00.

3.                 Wielka Sobota. „Zachęca się do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350” (WskazaniaPrezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 2020 roku). Zgodnie z tym zaleceniem nie będzie w tym roku tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Na naszej stronie parafialnej została umieszczona modlitwa błogosławieństwa posiłku, którą proszę odmówić przed śniadaniem wielkanocnym. Mimo że nie będzie poświęcenia pokarmów, zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim szczególnie w godz. 9.00-12.00.

4.                 Wigilia Paschalna w sobotę o godz. 18.00. „Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne (por. Missale Romanum, s. 371, n. 55). Potem następuje „Liturgia Eucharystyczna”(Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 19 marca 2020 roku, Prot. nr 153/20).

5.                 Niedziela Wielkanocna. Początek liturgii Poranka Wielkanocnego o godz. 6.00 przy Grobie Pańskim. Przeniesiemy Najświętszy Sakrament do głównego ołtarza, zatrzymując się przed drzwiami świątyni i zakończymy adorację błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem całej parafii.

 

W tym tygodniu  pożegnaliśmy Mieczysława Drabika. Prosimy o pamięć modlitewną o naszych zmarłych.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2020-04-04

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

 

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 

Albo:

 

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

 

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

 

1 2 3 4
...
26 »
Menu